LIK 2018. – županijska smotra

Osnovna škola Vladimira Vidrića u Kutini bila je, treću godinu zaredom, domaćin županijske Smotre likovnog stvaralaštva LIK 2018. koja se održala 26. veljače 2018. godine. Sve prisutne pozdravila je ravnateljica Snježana Coha, a smotru je otvorio zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije gospodin Roman Rosavec.

Naša škola rado sudjeluje na likovnim natječajima i postiže uspjehe na smotrama likovnog stvaralaštva jer znamo kako je važno razvijanje umjetničke inteligencije za oblikovanje pojedinca u potpunosti.
Ove je godine na red došlo kiparstvo.
Kiparstvo je grana likovne umjetnosti. Ono je vrsta likovnog izražavanja trodimenzionalnim oblicima i tijelima – skulpturama – to je umjetnost oblikovanja volumena u prostoru.
Za razliku od slike koja ima samo dvije dimenzije (visinu i širinu), kip ima i treću – dubinu. Kiparsko djelo može se osjetiti, odmjeriti pa i „pročitati“ dodirom ruke. Stoga kiparsko djelo promatramo drugačije nego sliku. Da bismo ga sagledali u cjelini, valja ga vidjeti sa svih strana. Za razliku od slike koja ima samo jednu kompoziciju, kiparsko djelo sadrži toliko kompozicija koliko ima kutova gledanja.
Za ovogodišnji LIK motiv i poticaj učenika bili su mitovi i legende. Učenička mašta se razigrala kroz skulpture mitoloških bića iz raznih mitologija oblikovane od žice.

Učenici čiji su radovi predloženi za državnu smotru su:
Franko Mikuličić (OŠ Vladimira Vidrića Kutina), Dean Barukčić (OŠ Dragutina Tadijanovića Petrinja), Gemma Marić (OŠ 22. lipanj Sisak), Karlo Šaban (OŠ Braće Ribar Sisak), Karla Felja (OŠ Zvonimira Franka Kutina), Luka Lenić (OŠ Mate Lovraka Kutina), Dora Kiš (OŠ Viktorvac Sisak), Damjan Lipak (OŠ Glina), Petra Kolarić (OŠ Sunja), Anamarija Turković (OŠ Sela), Tia Sertić i Ela Kuntić (Gimnazija Sisak).

objavio: Nikola Bartulić   datum: 26. 2. 2018.