Međupredmetno učenje: Aktivnosti za Dan Europe

Dana 9. svibnja svake godine obilježava se Dan Europe. Učenici 6. i 7. razreda Osnovne škole Vladimira Vidrića dobili su razne zadatke kojima su obilježili taj dan. Povezali su aktivnosti iz Geografije, Hrvatskoga jezika i Engleskoga jezika.

Za sat Geografije učenici sedmih razreda napravili su prezentacije o svojim omiljenim državama iz Europe. Nastavnica nam je ukazala na greške koje smo trebali popraviti i nakon popravljanja svatko je imao svoje izlaganje. Izlaganja su bila vrlo poučna i zanimljiva.

Na satu Hrvatskog jezika učenici su dobili zadatak napraviti prezentaciju o europskom piscu kojeg su smatrali zanimljivim. U prezentaciji su morali navesti iz koje zemlje dolazi, postaviti zastavu te zemlje, napisati kratku biografiju o izabranom piscu i navesti najpoznatija djela. Učenicima je zadatak bio zanimljiv jer su imali priliku saznati i istraživati nešto novo o nekom piscu. Učenici sedmih razreda su na satu Hrvatskog jezika rješavali i kviz s pitanjima o Europi i zemljama Europe. Kviz je bilo zabavno rješavati jer su pitanja bila raznovrsna, od geografskih obilježja zemalja do kulturnih običaja i književnosti. Svi su učenici bili jako zainteresirani za kviz te su se odlučili natjecati za što bolji rezultat.

Zadatak o istraživanju osnovnih podataka o europskim državama radili su svi šesti razredi na satu Geografije. Cilj je bio saznati nešto o državi koja se istražuje, ali ujedno čuti od ostalih učenika podatke i o drugim državama. Nakon završetka zadatka učiteljica Geografije je od radova sastavila knjižicu o državama Europe. Zadatak je šestašima bio zanimljiv i poučan te su se svi bili zabavili, no uslijedio je još jedan zadatak na satu Engleskoga jezika kojem je bio cilj izdvojiti neke zanimljivosti europskih zemalja kako bi se i na stranom jeziku ovladalo pojmovima koji pripadaju općoj kulturi. Ovako su nova znanja više puta podijeljena, a učenici zadovoljni naučenim.

Ovim se zadacima pokušalo potaknuti učenike na radoznalost o Starom Kontinentu, zemljama oko njih i njihovoj kulturi i običajima. Aktivnosti za Dan Europe prošle su brzo i uzbudljivo, a svima se svidio istraživački rad.

Učenička ostvarenja pogledajte na sljedećoj poveznici u alatu Padlet.

Agata Štajcer, Sara Špičak, Vanja Burmudžija i Aleksandar Grgić

objavio: Helena Vuković   datum: 11. 5. 2021.