PROJEKTNI DAN: JEDIMO ZDRAVO, ŽIVIMO ZDRAVO

Jedemo li zdravo, živimo li zdravo? Obzirom na porast broja pretilih osoba, a posebno djece, jasno je da moramo nešto poduzeti. Neznanje o ljudskoj prehrani utječe na zdravlje i uzrokuje  bolesti srca i krvnih žila, šećernu bolest, aterosklerozu, kancerogene bolesti... Velik broj čimbenika utječe na našu prehranu. Jedemo da bismo zadovoljili osjećaj gladi, ali često jedemo i zbog sreće, osjećaja ugode i veselja što nam ga pruža hrana ili zbog pojačanog stresa, tuge i depresije.

Jedan od modula u Kurikulumu zdravstvenog odgoja i obrazovanja je i učenje o zdravoj prehrani. Učenici i učitelji naše škole organizirali su projektni dan na temu zdrave prehrane i zdravog načina života. Kroz predavanja i radionice učenici su stekli znanja o prehrambenim namirnicama, njihovoj nutritivnoj i kalorijskoj vrijednosti, dobili savjete i upute što bi i u kojim količinama trebali jesti. Učenici su zaključili da njihova prehrana mora biti bogata voćem i povrćem, žitaricama, mliječnim proizvodima, ribom i mesom, a slatkiše, razne grickalice, gazirana pića i kolače trebali bi konzumirati u malim količinama. Učenici su zajedno s učiteljima pripremili i degustirali zdravu hranu kao što su jabuke, bundeve, kruške, sjemenke, orašasti plodovi, voćni sokovi, biljni čajevi...

Osim prehrane, na zdravlje utječe i tjelesna aktivnost, pa su organizirane i sportske aktivnosti kako bi se djecu potaknulo na svakodnevnu tjelovježbu i kretanje. Moto projektnog dana bio je Jedimo zdravo, živimo zdravo. Rezultate rada objavili smo u biltenu, a plakate i proizvode izložili u predvorju škole. Naše aktivnosti vezane uz projektni dan i zdravu prehranu prezentirat ćemo i javnosti na gradskoj izložbi uz Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Zdrava prehrana kao stil života osobna je stvar pojedinca, kao i određene prehrambene navike koje se razvijaju i usvajaju od djetinjstva, mijenjaju tijekom života, ali određena pravila zdrave prehrane trebali bi slijediti kako bismo očuvali naše zdravlje i podigli kvalitetu življenja.

Naš bilten pogledajte ovdje.

Tekst i fotografije:

Nataša Šporčić, prof. i dipl. knjižničar

objavio: Marija Velcl   datum: 11. 10. 2012.