TERENSKA NASTAVA UČENIKA OSMIH RAZREDA

Dana 28. i 29.studenoga 2016. godine učenici osmih razreda naše škole posjetili su Vukovar. Posjet je organiziran u suradnji s Memorijalnim centrom Domovinskog rata iz Vukovara te je dio terenske nastave učenika osmih razreda, a ujedno i izvanučionička aktivnost u sklopu nastave povijesti te provedbe Građanskog odgoja i obrazovanja u našoj školi.

Memorijalalni centar Domovinskog rata Vukovar

28. studenoga 2016. godine krenuli smo u ranim jutarnjim satima organiziranim prijevozom iz Kutine prema Vukovaru. Nakon dolaska u Vukovar i podjele obroka, u pratnji vodiča uputili smo se do vukovarskoga „Vodotornja“, simbola ratnih razaranja grada Vukovara. Potom smo obišli Gradski muzej i Muzej vučedolske kulture gdje smo uz stručno vodstvo upoznati s poviješću grada Vukovara i prapovijesnim životom ovoga prostora. Slijedio je ručak, a potom odlazak u Hrvatski dom gdje smo poslušali i pogledali prezentacije na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Slobodno vrijeme do večere iskoristili smo za noćni obilazak grada Vukovara u pratnji naših voditelja. Noć smo proveli u hostelu Dubrovnik, nekadašnjoj vukovarskoj vojarni.

Vukovarski vodotoranj

Muzej vučedolske kulture

Hrvatski dom

Prezentacije i predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar

Sljedeće jutro odjavili smo se iz hostela i odmorni uputili na doručak. Nakon doručka u pratnji vodiča krenuli smo u obilazak Memorijalnog Vukovara: bolnica grada Vukovara, Memorijalno groblje, Ovčara i Spomen dom Ovčara, vojarna (gdje smo uz stručno vodstvo imali predavanje o naoružanju hrvatske vojske u vrijeme Domovinskog rata te o sabirnim logorima u kojima su se nalazili civili i ratni zarobljenici naše domovine), Put spasa -kukuruzni put i Trpinjska cesta - groblje tenkova i Spomen dom hrvatskih branitelja. U obilasku Memorijalnog groblja i Ovčare, zapalili smo svijeće u čast žrtvama Domovinskog rata i time im odali počast. Nakon obilaska Memorijalnog Vukovara otišli smo na ručak te kraćeg odmora i podjele lunch-paketa, uputili smo se u Hrvatski dom gdje smo poslušali predavanje Škola mira nakon kojeg je uslijedio, za učenike, kviz znanja - Živjeti Vukovar. U kvizu je sudjelovalo sedam osnovnih škola: OŠ Banova Jaruga, OŠ Stjepana Kefelje, OŠ Zvonimira Franka, OŠ Novska, OŠ Rajić, OŠ Jabukovac i naša škola. Našu školu predstavljale su učenice Mia Sara Čingel i Kristina Vrdoljak i svojim znanjem školi osigurale drugo mjesto. ČESTITAMO!

Vukovarska bolnica

Memorijalno groblje

Ovčara

Vojarna

Trpinjska cesta - groblje tenkova

Hrvatski dom: predavanje Škola mira i kviz Živjeti Vukovar

Posjet Vukovaru je našim učenicima, njihovim učiteljima i ravnateljici naše škole, poseban događaj koji sa sobom nosi puno emocija. Učenici osmih razreda naše škole ove su godine, po prvi puta, u Vukovar boravili dva dana u sklopu projekta Memorijalnog centra Domovinskog rata iz Vukovara. Zahvaljujući djelatnicima Memorijalnog centra Domovinskog rata iz Vukovara, pohvalama vodiča o lijepom ponašanju i pažljivom slušanju naših učenika, puno smo vidjeli, čuli, osjetili, doživjeli i naučili što se i pokazalo osvojenim drugim mjestom u kvizu znanja. U svakom slučaju, bogatiji smo za jedno novo iskustvo, upoznali smo se s vrijednostima i važnošću Domovinskog rata u povijesti naše države i iz Vukovara smo, unatoč učenju o ratu, otišili s porukama mira i tolerancije.

Učenici osmih razreda

objavio: Marija Velcl   datum: 1. 12. 2016.