Škola za život – iskustva i dojmovi

Osnovna škola Vladimira Vidrića jedina je kutinska škola u kojoj se provodi eksperimentalni program Škola za život. Program je vrlo zahtjevan za učitelje i sve suradnike koji se pojačano kontinuirano educiraju s ciljem sadržajnoga rasterećenja učenika, primjene novih predmetnih kurikuluma, uvođenja digitalnih sadržaja, primjene novih metoda i oblika rada.

Očekivanja koja smo imali uglavnom su ispunjena. Postoje određena kašnjenja, ali ovo je eksperimentalni program koji će pokazati što je dobro, a što treba mijenjati i poboljšati.

Učenici su promjene prihvatili s veseljem, posebno upotrebu tableta u nastavi, motiviraniji su za rad jer je naglasak na razvijanju vještina, novim metodama i oblicima rada tj. ishodima učenja. Program učitelju daje puno više fleksibilnosti u radu, ali time i veću odgovornost.

Roditelji su prihvatili provođenje eksperimentalnog programa što ukazuje na međusobno povjerenje i svi smo fokusirani na rezultate, a kakvi će oni biti vidjet ćemo po završetku nastavne godine kada će svi (učenici, učitelji, roditelji, ravnatelji, stručni suradnici) vrednovati provedbu programa.

Očekujemo opremu iz Ministarstva znanosti i obrazovanja kako bismo poboljšali i unaprijedili nastavni proces. Predviđeno je frontalno uvođenje programa u sve škole od iduće školske godine, a mi ćemo i dalje nastaviti s eksperimentalnim programom u 2., 6. i 8. razredu.

objavio: Aleksandra Savić Nikitović   datum: 2. 2. 2019.