Oslikani fotogrami – uskrsne čestitke

Društveno poduzetništvo, znanost i umjetnost

U sklopu projekta društvenog poduzetništva u suradnji s Foto video klubom Kutina i tvrtkom Izvan fokusa provedene su radionice i aktivnosti pod nazivom Znanost i umjetnost kojima smo se prilagodili novonastalim uvjetima i prigodno izradili kemograme, a fotograme u obliku jelki ukrašavali smo povodom Božića te za najveći kršćanski blagdan Uskrs.

Ukrašene pisanice pretvorili smo u čestitke kojima možemo u ovo vrijeme, koje možda nećemo provesti sa svima s kojima bismo htjeli, prigodno zaželjeti sretan Uskrs. Svaki rad je unikatan, a neke od njih pogledajte u nastavku, a cijelu izložbu naših pisanica možete pogledati na Facebook stranici škole. Što su kemogrami i fotogrami te kako nastaju možete saznati u nastavku teksta.

Kemogrami i lumogrami su fotografska tehnika - slikanje po fotografskom papiru za crno-bijelu fotografiju, fotografskim kemikalijama za crno-bijelu fotografiju i voskom.

Fotogram je fotografska slika izrađena bez fotoaparata postavljanjem predmeta, u mraku ili pod laboratorijskim osvjetljenjem, izravno na površinu materijala osjetljivog na svjetlost-poput fotografskog papira, a zatim izlaganjem svjetlosti. Nakon toga, procesom razvijanja i fiksiranja s fotografskim kemikalijama, dobivamo vidljivu i učvršćenu/fiksiranu sliku koja više nije osjetljiva na utjecaj svjetlosti. Uobičajeni rezultat je negativna slika u sjeni koja pokazuje varijacije u tonu koje ovise o prozirnosti korištenih objekata.

Novinarska skupina

Fotogram

objavio: Helena Vuković   datum: 3. 4. 2021.