Godina čitanja - Čitanje kao poticaj za pisanje

Pod krilaticom Čitajmo da ne ostanemo bez riječi. provodi se realizacija  mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem.

Učenici naše škole pridružili su se aktivnije ovoj akciji u rujnu provođenjem aktivnosti vezanih za čitanje poezije koja postaje poticaj za kreativnost i stvaranje tekstova. Budući da naša škola nosi naziv jednog od najpoznatijih pjesnika, a čija je godišnjica smrti 29. rujna te se provode aktivnosti pod nazivom „S Vidrićem u Vidriću“, ove smo se godine odlučili upravo u većem opsegu čitati pjesme.

Učenici osmih razreda čitali su misaone i socijalne pjesme najpoznatijih hrvatskih autora povezujući ih s pjesmama popularne kulture koje su im bliske. Promišljali su o slojevitosti lirske pjesme i o sažetosti koja mora izreći sve bitno, stoga su i sami napisali pjesmu, ali i prozni tekst kojem je tema bila „Imati i biti“.

Učenici šestih razreda čitali su „zaigrane“ pjesnike Baloga i Paljetka koji su im bili poticaj za jezični ludizam* u njihovim radovima. Učenici su nakon čitanja u paru stvarali neobične motive u oluji ideja te su nakon toga svi mogli preuzeti motive i pjesničke slike drugih parova učenika koje su im se svidjele. Nazvali smo to „krađom motiva“. Ipak, na kraju su sami morali od istih stvoriti svoju pjesmu.

Neki od radova izloženi su u školskom predvorju, a svi učenici rješavali su i anketu o čitanju pjesama. Cilj je ovih aktivnosti popularizirati čitanje pjesama, ali i njihovo stvaranje s obzirom da većina učenika više voli čitati prozne tekstove.

*ludizam - engl. ludism, franc. ludisme, prema lat. ludere: igrati se i ludus: igra), razigranost (na sceni), knjiž. stilska i semantička zaigranost, poigravanje; domišljatost, sklonost improvizaciji, ekstemporaciji. Izvor: Hrvatska enciklopedija

Napisala: Valerija Galic Antolić

objavio: Helena Vuković   datum: 29. 9. 2021.