SRETNO VALENTINOVO!

Danas je jedan lijep dan (iako malo prohladan) dan zaljubljenih kojega zovemo i Valentinovo… No zašto baš Valentinovo? O tome postoje razne priče i tumačenja a većina njih povezana je sa imenom svetog Valentina, koji je eto postao zaštitnik ljubavi.

Prema legendi, Valentin je bio vrlo poštovan svećenik koji je živio u 3. stoljeću u Rimskom carstvu. Tada je na vlasti bio car Claudius II, koji je zaključio da su neoženjeni muškarci puno bolji vojnici od onih koji imaju supruge i djecu. Stoga je car zabranio da se mladi muškarci žene.

Ovu su odluku poštivali svi svećenici ali Valentin se nije sa time slagao te je potajno nastavio vršiti tajne obrede vjenčanja za mlade ljude. Kada je car otkrio što je Valentin učinio, naredio je da ga se pogubi. Valentin je pogubljen na dan 14. veljače. Nedugo nakon njegove smrti proglašen je svecem, a papa Gelasius je godine 496. proglasio 14. veljače danom Sv. Valentina, zaštitnika zaljubljenih.

Sretno Valentinovo!

objavio: Marija Velcl   datum: 14. 2. 2011.