OBRAZOVANJE MANJINSKIH ZAJEDNICA

Osnovna škola Vladimira Vidrića Kutina uključila se u dva međunarodna projekta: Unapređivanje sudjelovanja i zastupljenosti manjinskih zajednica u obrazovanju koji se financira sredstvima Mreže centara za obrazovne politike Europske unije i Stvaranje savezništva za društvenu pravdu – Živjeti različitosti.

U našoj školi usmjerili smo se na rad s roditeljima i učenicima romske nacionalne manjine, a cilj nam je educirati i potaknuti roditelje romske nacionalne manjine na bolju suradnju sa školom, učiteljima i ustanovama lokalne zajednice u kojoj žive, poboljšati njihove roditeljske vještine i osvijestiti potrebu za praćenjem i uključivanjem u odgojno-obrazovni proces njihove djece.

Sudionici projekata su: učiteljice, romski roditelji, romska pomagačica, učenici 7. i 8. razreda, osobe iz područja zdravstva, lokalne zajednice i nevladinih udruga. Projekti se ostvaruju u školi i izvan nje u obliku predavanja, radionica, savjetovanja i rasprava.

Za provedbu projekta Unapređivanje sudjelovanja… u školi je ustrojena radna grupa koja je osmislila module i provodi ih u praksi.

Članovi grupe su:

1. Snježana Coha, ravnateljica OŠ Vladimira Vidrića Kutina

2. Tatjana Pekez-Pavliško, liječnica obiteljske medicine Doma zdravlja Kutina

3.   Dragica Varat, učiteljica OŠ Vladimira Vidrića Kutina

4.   Helena Štimac, učiteljica OŠ Vladimira Vidrića Kutina

5.   Nataša Šporčić, knjižničarka OŠ Vladimira Vidrića Kutina

Projekt je koncipiran prema modulima koji su usmjereni na zdravstveno-higijensko prosvjećivanje, poboljšanje jezičnih vještina i vještina pismenosti, zdravu prehranu, društvene i socijalne vještine, izgradnju partnerskih odnosa sa školom te roditeljsko razumijevanje važnosti završavanja osnovnoškolskoga obrazovanja.

Završetak projekta planira se u lipnju 2011. godine, a njegovu provedbu nadziru predstavnici Mreže centara za obrazovne politike koji su već posjetili školu.

Projekt Živjeti različitosti usmjeren je na usavršavanje učitelja, stručnih suradnika i pripadnika nacionalnih manjina i provodit će se dvije godine.

Tekst:

Nataša Šporčić, prof. i dipl. knjižničar

Fotografije:

Dragica Varat, učitelj mentor

Nataša Šporčić, prof. i dipl. knjižničar

objavio: Marija Velcl   datum: 9. 3. 2011.