AMERIČKI VELEPOSLANIK U VIDRIĆU

Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj, James B. Foley, posjetio je Osnovnu školu Vladimira Vidrića u Kutini. Povod posjetu bio je Međunarodni dan Roma koji se u svijetu obilježava 8. travnja od 1971. godine. Srdačan doček pripremili su mu učenici, a pozdravila ga je ravnateljica škole Snježana Coha, predsjednik Udruge Roma Željko Nikolić, gradonačelnik Kutine Davor Žmegač i pročelnik za društvene djelatnosti Željko Tomičić.

U pratnji domaćina i gostiju, Veleposlanik je sa suradnicima obišao školu, obratio se gostima, učenicima i učiteljima istaknuvši vrijednost i važnost suživota svih naroda i nacija. Pohvalio je napore koje Škola poduzima kako bi se Romi integrirali u društvenu zajednicu te istaknuo kako to nije nimalo lako, ali mu je drago da se na tome radi. Školskoj knjižnici darovao je knjige na engleskom jeziku, pohvalio je učenike i njihovo znanje engleskoga jezika, učitelje, te srdačnost i spontanost domaćina. Ravnateljica škole kazala je da škola radi na nekoliko projekata koji se tiču obrazovanja Roma, a jedan od njih je i priprema djece i roditelja za školu koji će se realizirati početkom iduće školske godine.

U kulturno-umjetničkom programu nastupila je plesna skupina Kutinski biseri koja je pokazala dio romske tradicije i običaja, a moslavačke pjesme, plesove i narodnu nošnju predstavili su članovi kulturno-umjetničkog društva Ivančice iz Kutine. Učenici su kazivali poeziju na hrvatskom, engleskom i romskom jeziku. Uspješno smo povezali tradiciju i običaje sa suvremenim načinom života te istaknuli ideju multikulturalizma kao bogatstvo jednog društva i zajednice, usprkos svim problemima i poteškoćama.

Razgovaralo se o budućoj i mogućoj suradnji te podršci u realizaciji odgojno-obrazovnih projekata. Domaćini su Veleposlaniku darovali prigodne darove koji promoviraju Moslavinu i Školu.

Poziv da se vidimo i iduću godinu Veleposlanik je prihvatio, a nama će biti čast ugostiti ga ponovo u našoj školi.

Tekst i fotografije:

Nataša Šporčić, prof. i dipl. knjižničar

objavio: Marija Velcl   datum: 11. 4. 2011.