PANTOMIMIČARSKA PREDSTAVA O FRA IVANU BONIFACIJU PAVLETIĆU

U našoj školi održana je 4. studenog 2011. predstava o fra Ivanu Bonifaciju Pavletiću (rodom iz Zbjegovače). Andrea Tuve, talijanski likovni umjetnik i restaurator iz Sirakuze sa Sicilije, pantomimom je prikazao život fra Ivana Bonifacija koju su gledali učenici 5. - 8. razreda.

Fra Ivan Bonifacije Pavletić rođen je 25. 6. 1864. godine, a s 11 godina ostao je bez oca i majke. Imao je želju postati liječnikom, ali je u dobi od 14 godina izučio zanat postolara. U svojoj 21. godini odlazi u Graz te se uključuje u „Društvo katoličke radničke mladeži“.  U druženju je upoznao prijatelja Alberta Müllera s kojim je odlučio otići u Rim te ući u redovničku zajednicu. Djelovao je u „Družbi Sinova Bezgrješnog Začeća“ te mu se dodijelilo ime Bonifacije. Poučavao je siročad, pomagao bolesnicima i mladima te širio Božju riječ. Fra Ivan Bonifacije Pavletić umro  je 4. 11. 1897. godine u Rimu. U tijeku je postupak za njegovo proglašenje blaženim.

Kuća na adresi Crkvena 64 je „Kuća brata Ivana Bonifacija“ u kojoj djeluju pater Mariano Passerini, voditelj ustanovljene zajednice „Družbe Sinova Bezgrješne“ u Kutini i pater Alphonse Mevoh koji su nas, također, posjetili. Pater Mariano zauzima se za otvorenje visokoškolske ustanove za izobrazbu medicinskih sestara s fakultetskim stupnjem u Sisku te izgradnju polivalentnog centra za skrb o starijim osobama u Kutini.

Tekst:

Vesna Košak, magistra primarnog obrazovanja

Fotografije:

Nataša Šporčić, prof. i dipl. bibliotekar

objavio: Marija Velcl   datum: 7. 11. 2011.