TERENSKA NASTAVA – VUKOVAR

Nedavno smo se prisjetili događaja iz 1991. godine vezanih uz okupaciju grada Vukovara u Domovinskom ratu. Učenici osmih razreda naše škole u pratnji svojih razrednika posjetili su 25. studenog 2011. Grad Heroja – Vukovar. S njima su bili i preživjeli dragovoljci i branitelji Vukovara iz Kutine, Damir Markuš i Željko Soldo, kao i sami Vukovarci koji su branili Grad.

Posjetili smo vukovarsku ratnu bolnicu, Ovčaru, Memorijalno groblje, Memorijalni centar Domovinskoga rata, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti tzv. groblju tenkova te prošetali uz križ na Dunavu gdje smo zapalili svijeće u spomen na sve žrtve rata. Djeca su posebno uživala u Memorijalnom centru i stručnom vodstvu zapovjednika Antuna Dugana koji je strpljivo odgovarao na sva dječja pitanja o vojnoj opremi i ratnoj taktici.

Grad Heroja, kako ga sami Vukovarci nazivaju, doživjeli smo kroz spomen obilježja i ljude iz Domovinskoga rata, ali i kao grad u kojem su vanjske posljedice rata sve manje vidljive, grad koji nastavlja živjeti. Kao uspomena, ostaju nam zajedničke fotografije, druženja i poneki suvenir kao simbol Grada Heroja.

Tekst i fotografije:

Nataša Šporčić, prof. i dipl. knjižničar

objavio: Marija Velcl   datum: 29. 11. 2011.