MEĐUNARODNI DAN ROMA

Međunarodni dan Roma obilježava se 8. travnja od 1971. godine. Našu školu pohađaju učenici pripadnici romske nacionalne manjine koji unazad nekoliko godina svoja znanja i umijeća pokazuju široj zajednici tj. upoznaju nas s romskom kulturom i običajima. Grupa novinara i mladih knjižničara sa svojim mentoricama, Spomenkom Topić i Natašom Šporčić, pripremila je izložbu povodom Dana Roma o njihovom porijeklu, jeziku, običajima i načinu života te aktivnostima kojima se bave u školi.

Učenici drugoga razreda u pratnji svojih učiteljica, Mirjane Rosavec i Zdenke Ivanić, te školske knjižničarke, posjetili su Knjižnicu i čitaonicu Kutina gdje su razgledali izložbu Kad fotografija pruža ruke u čijoj je pripremi sudjelovala i naša škola, a posebno su uživali u lutkarskoj predstavi djelatnica Knjižnice i druženju s dr. Zbunjem, klaunom crvenoga nosa. Dr. Zbunj je djecu kroz igru i razgovor doveo do zaključka kako postoje sličnosti i razlike među ljudima, ali svi imamo ista prava bez obzira na boju kože, jezik, vjeru… Djeca su dr. Zbunja naučila nekoliko riječi na romskom jeziku.

Plesna skupina, mali recitatori i glumci sudjelovali su u kulturno-umjetničkom programu u Pučkom učilištu koji je organizirala Udruga Roma Kutina. Plesnu koreografiju pripremila je prof. Kristina Mikuličić, a male recitatore i dramatizaciju poznate pjesme Antuntun pedagoginja Milka Ivanković.

Tekst i fotografije:

Nataša Šporčić, prof. i dipl. knjižničar

objavio: Marija Velcl   datum: 12. 4. 2012.